Zvolit raději gumovou, nebo PVC podlahu?

Nejvíce záleží na tom, kam je určená a co od ní vlastně očekáváte. Oba typy totiž mají své specifické vlastnosti.

Materiály jsou si na první pohled docela podobné, ale nenechte se zmást. Složení je jiné a od něj se odvíjí i rozdílné vlastnosti. Gumová dlažba je vyrobená z pryžového granulátu spojeného polyuretanovým lepidlem. PVC varianta má materiál v názvu – jedná se o polyvinylchlorid (druh plastu), který je například vstřikován do forem.

Trvanlivost a odolnost

fortelock-0182Gumové podlahoviny jsou velmi odolné. Nevadí jim chemikálie, nedopalky cigaret, a dokonce ani déšť, vítr a sníh. Bez problémů se tedy mohou používat jako venkovní podlahové krytiny. Vlivem slunečního záření však časem ztratí barvu a původní lesk. Při volbě dostatečné tloušťky unese i větší zátěž, takže je možné ji použít do průmyslových objektů či stájí pro dobytek a koně. Přečtěte si více o tom, podle čeho vybírat podlahu do stáje.
PVC dlažba sice není doporučena pro venkovní použití, ale o to lepší vlastnosti má uvnitř. Kromě odolnosti vůči chemikáliím a nedopalkům cigaret, což je stejné jako u gumové dlažby, odolává PVC také vysokému zatížení. Je to proto vhodná volba do garáže či provozů, kde se pohybují těžké stroje. Díky systému odvodných kanálků, které byly speciálně navrženy pro dlažbu Fortelock, si navíc poradí s přebytečnou vlhkostí, a tak nehrozí výskyt plísní. PVC dlažba Fortelock je prodávána až s dvanáctiletou zárukou na opotřebení, při správné údržbě je schopná vydržet až čtvrt století. U gumové podlahy takovou záruku obvykle nedostanete.

Absorpce hluku a izolace

Z tohoto hlediska jsou oba materiály srovnatelné. Guma i PVC perfektně tlumí zvuky a působí jako tepelný izolant. Guma je možná o něco příjemnější na stání, jelikož je měkká, avšak po PVC se bude zase lépe pohybovat strojům. Fortelock využívá na dlaždicích vzorek, díky němuž podlaha neklouže. Obdobně to funguje u gumových podlah, také se vyrábí varianty s protiskluzovou úpravou.

Výběr barev a typů

Gumovou dlažbu seženete v různých provedeních, populární je jako zámková dlažba, kterou znáte z dětských hřišť, klasického čtvercového, nebo obdélníkového tvaru i netradiční tvar puzzle. Barevná škála je ještě bohatší. Barvy je možno kombinovat, a tím vytvářet na podlaze různé vzory.

PVC dlažba Fortelock prozatím nenabízí rozličné tvary jednotlivých dlaždic. Konstrukčně byla navržena tak, aby byla pokládka co nejsnazší, proto využívá tvaru čtverce s pevnými zámky, které do sebe přesně zapadnou. Barevné možnosti jsou široké, i tady se dají na podlaze vytvářet barevně umělecká díla.

Náročnost pokládky

Rozdílné podmínky pokládky má profilovaná a neprofilovaná dlažba z gumy. Ta první má zespodu profilovaný povrch, aby byla stabilní na štěrkovém podkladu. Ta druhá se používá na betonový podklad. Na štěrkový podklad se podlaha pochopitelně nemusí lepit, pokud zvolíte zámkovou dlažbu, a to znamená, že je kdykoliv možné ji zase snadno rozebrat a sestavit třeba někde jinde. Na betonový podklad se obvykle lepí polyuretanovými lepidly.
PVC dlažba Fortelock se rovněž nemusí lepit. Stačí vyrovnat původní povrch a dlažbu na něj naskládat. Jednotlivé dlaždice do sebe pěkně zapadnou, vše, co potřebujete, jsou gumové kladivo a nůž. S tím souvisí i další výhoda, jmenovaná i u pryžových dlažeb – PVC dlažbu je kdykoliv možné rozebrat a přemístit jinam. A jestliže se jedna dlaždice poničí, není problém ji vyměnit samostatně.

Ekologie a vliv na životní prostředí

Tady jsou na tom obě volby srovnatelně. Pryžová dlažba se dá recyklovat – nadrtit a znovu použít. Stejně je tomu s PVC dlažbou, kterou lze zrecyklovat a opět vylisovat. Obě varianty jsou ekologicky šetrné, neškodí životnímu prostředí ani vašemu zdraví. Vyrábí se ze zdravotně nezávadných materiálů, moderní PVC dlažba rozhodně neobsahuje žádné ftaláty ani jiné nebezpečné látky, které se objevují v plastech.

Kam se tedy hodí PVC a kam gumová podlaha?

Gumová podlaha je vhodná i do exteriéru. Typicky se používá na dětských hřištích či ve sportovních halách, protože je měkká, a když na ni dítě spadne, tolik to nebolí. Lidé si ji dávají také kolem bazénů, na terasu a balkon či jako chodník na zahrádce. Je tedy zřejmé, že se používá spíše venku, nic vám však nebrání použít ji v dětském koutku, ve skladu nebo dílně.

fortelock-0023PVC podlaha se pokládá pouze v interiéru. Velmi často ji uvidíte jako podlahu v garáži, dílně či velké průmyslové hale. Dobře vypadá i ve sklepě, v showroomu, obchodě, autoservise či posilovně.

V mnoha místnostech se dají bez problémů použít obě varianty. Záleží jen na vašich preferencích. Je pro vás důležitější jednoduchá pokládka a garantovaná odolnost 12 let, nebo měkký povrch a větší výběr tvaru dlaždic?