Jak se vyznat v cementových podlahách?

Betonové podlahy, cementové podlahy, epoxid, anhydrit, nátěry, potěry, stěrky…  Víte jaký je v nich rozdíl? Vyznáte se v odborné terminologii podlah? Aby toho nebylo málo, některé typy mívají vícero názvů. Pojďme se na to podívat pěkně od podlahy.

Když někdo zmiňuje betonové podlahy, obvykle má na mysli úplně spodní vrstvu, která je na zemi. Ta bývá vysoká třeba i 20 cm, jedná se prostě a jednoduše o hrubý základ. Právě na kvalitu základního betonu dbejte nejvíc, jelikož se většinou zhotoví při stavbě a zůstává vám už navždy. Podobně jako se zeď postaví z cihel a ty jsou následně opatřeny omítkou, je betonová podlaha dále upravována pomocí dalších cementových nebo jiných svrchních vrstev.

I při následné renovaci se pak zaměřujete už jen na vrchní vrstvu. Tu lze zbrousit a nahradit nebo jen penetrovat svrchním nátěrem, je možné opravit praskliny, odsát nečistoty apod. Vše záleží na tom, jaký svrchní materiál je použit. Možností renovace je i rychlé položení zámkové dlažby Fortelock. PVC dlažbu Fortelock je možné pokládat na betonové podlahy různé kvality.

Svrchních vrstev je na výběr mnoho

Na spodní beton se aplikují například cementové, epoxidové nebo anhydritové podlahy nebo také stěrky. Epoxidové často uvidíte také pod názvem litá podlaha z pryskyřice a v poslední době bývají využívané čím dál častěji. Hodí se jak do průmyslových provozů, tak garáží a bytů (dobře vedou teplo, takže i do koupelen), nicméně jsou trochu dražší. Dobrou tepelnou vodivost mají i anhydritové podlahy, jež se ovšem do koupelen moc nehodí, protože nevydrží trvalé mokro. Detailněji se na tyto podlahy podíváme v příštím článku.

A cementové podlahy? Ty si rozebereme podrobněji už nyní.

Oprava betonové podlahy – samonivelační stěrka

Co všechno jsou cementové podlahy?

Mezi cementové podlahy jsou zahrnovány lité betonové podlahy, samonivelační stěrky/směsi, potěry a vsypové podlahy. Ač se to na první pohled nezdá, všechny tyto typy totiž obsahují cement. Jak již bylo řečeno, používají se jako svrchní úprava spodní betonové desky, proto jsou samy docela tenké – zpravidla 0,5 – 1 cm.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Lité cementové podlahy (říká se jim i betonové, ale obsahují cement, proto se setkáte i s tímto názvem) jsou vhodné do domácnosti, kanceláře, sprchového koutu i průmyslu, vydrží i vlhkost. Vedou teplo a vytváří perfektně rovnou plochu.

Cementové samonivelační stěrky (existují i anhydritové a epoxidové) jsou dobrou volbou pro domácí kutily, kteří si chtějí podlahu opravit sami. Se starou podlahou dokážou divy, pomohou ji vyrovnat a zakrýt praskliny. Jelikož je nanesení betonové stěrky poměrně snadné, patří k častým řešením. Prodává se ve formě prášku, který se smíchá s vodou, vzniklá hmota se roznese po podlaze a nechá zaschnout. Nezkušené kutily obvykle překvapí, jak rychle betonová stěrka na podlahu zasychá.

Podobně se aplikují cementové nátěry a potěry. Potěr se rozmíchá ve vodě, nicméně vznikne tužší směs. Stěrka na beton se na podlaze rozprostře téměř sama, potěr ne. Nátěr na beton je ze jmenovaných úprav betonové podlahy nejtenčí. Jedná se jen o tenkou vrstvičku, která pomůže podlahu ochránit před vlhkostí, mechanickým opotřebením apod., ale je to řešení jen dočasné, na jednu dvě sezóny. Na vyrovnání povrchu moc dobře neposlouží.

Speciální kategorií jsou vsypové podlahy. Ty se jako jediné z výše jmenovaných musí aplikovat na čerstvý beton ještě před jeho zaschnutím. Jedná se o práškovou směs, která obsahuje cementy, chemické přísady a jiné plnivo. Tato směs se nasype do čerstvého betonu za účelem zvýšení odolnosti vůči mechanickému poškození a usnadnění údržby.

Co je nejlepší pro vaše potřeby?

Záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Jestli toužíte zlepšit vlastnosti betonové podlahy, kterou budete teprve tvořit, popřemýšlejte o vsypech. Pokud chcete opravit starší povrch, pro domácí potřeby vám nejlépe poslouží betonové nátěry a potěry. Klidně si ale nechte poradit od odborníků. Teď už aspoň budete vědět, o čem mluví, až na vás začnou chrlit odborné termíny.

Betonová podlaha

A konkrétní příklady na závěr. Pro opravy průmyslových podlah se hodí tenkovrstvé lité potěry Fortedur Wet či samonivelační stěrky Fornivel. Rychlou renovaci vyřeší i plastové zámkové podlahy Fortelock. Na nové podlahy lze použít zase spíš vsypy Fortedur.

Pokud budete potřebovat více podrobností, podívejte se na www.fortemix.cz, tam najdete veškeré výrobky pro průmyslové použití.