Řešíte výběr podlahy do garáže?

Nejste v tom sami. Úpravu podlahy je vhodné vyřešit ještě před příchodem blátivého podzimu, následného sněhu a soli, a tak není divu, že jsou internetová fóra plná dotazů. Lidé řeší, jaká varianta podlahové úpravy je nejlepší, cenově výhodná a rychlá na zhotovení. Poskytnout jednoznačnou odpověď je však složité.

Možností je mnoho a mezi ty nejčastější patří nátěry, keramická dlažba a PVC dlaždice. Každá z nich má své výhody i nevýhody, tím pádem také své příznivce. Avšak pouze některé varianty odpovídají skutečným potřebám garáže či dílny – prostoru, který musí být připravený na hmotnostní zátěž, vodu a chemikálie. Neméně důležitým aspektem je snadná údržba.

Nejlevnější variantou je nátěr

Kdo chce ušetřit, obvykle volí levný epoxidový nátěr, se kterým je bohužel docela dost práce. Betonová podlaha se musí nejdříve vyrovnat, není špatné povrch vysát a odmastit. Následuje penetrace zředěnou barvou a pak vrchní nátěr. Dnes se vyrábí široké množství odstínů a s pomocí přidání dekorativních částí je možné dosáhnout napodobení žuly. Nátěry vypadají atraktivně, ale mají pár nevýhod.

Když se nepodaří nanést dostatečnou vrstvu, bude nátěr praskat pod tíhou vozidel. Také při nedostatečném vyschnutí či pod horkými pneumatikami se může barva oprýskávat. Dalším neduhem je klouzavost nátěru, již pocítíte především v zimě. Problémem jsou i chemikálie vyteklé z motoru a sůl v zimě – zabarvují nátěry.

Údržba je vcelku snadná, podlahu stačí zamést či vytřít. Problém nastává ve chvíli, kdy se někde něco pokazí, barva praská a oprýskává se. Pak je potřeba předělat celou podlahu.

Dlažba je spolehlivější

Druhým častým, ale značně dražším řešením, je kvalitní zátěžová keramická dlažba. Když se vám podaří vybrat opravdu poctivou variantu, nedostatků bude minimum. Dlažba je sice drahá a náročná na pokládku, nicméně odolná proti povrchové (např. rozlité) vodě i chemikáliím a snadná na údržbu. S občasným zametením či vytřením vydrží dlouhá desetiletí – pokud je dobře položená.

Jenže i u dobře položené dlažby může dojít k nejhoršímu. Letním podmínkám odolá téměř každá podlaha do garáže, zato v zimě přichází problémy. U dlažby je to především vzlínání spodní vody, která se dostane pod ni a způsobuje zapáchající hnití či vzdouvání povrchu.

Dalším problémem keramických dlaždic bývá křehkost. Kolikrát stačí, aby vypadl z ruky těžší nástroj, a prasklá dlaždice je na světě. Nemluvě o klouzání. Vyberete-li si dlaždice s lesklým povrchem (glazurou), vsaďte jed na to, že v zimě budou klouzat.

Empty garage interior in American house. Northwest USA

PVC dlažba vylepšuje vlastnosti keramických dlaždic

S cílem vylepšit vlastnosti keramické dlažby se začala vyrábět také PVC dlažba, která je vhodná zejména do garáží, dílen či průmyslových budov. U nás v ČR se vyrábí PVC dlažba Fortelock. S keramickou dlažbou má ale společného pramálo – prakticky jen to, že se také skládá z dlaždic, které se vzájemně spojují. Sestavující se však bez nutnosti spárování, stačí sklepnout zámky dlaždic gumovým kladivem. Povrch je nejdříve nutné vyrovnat a zamést, pak už to jde jedna báseň. Pokrytí průměrně velké garáže trvá zhruba hodinu.

 

zámkový systém dlažbyZámky dlaždic jsou dostatečně těsné, takže se pod dlažbu nedostane žádná voda. Kdyby k tomu přece jen došlo, snadno se odpaří, protože dlaždice „dýchají“. Jsou odolné proti chemikáliím a kyselinám, na rozdíl od keramické dlažby nekloužou (je na nich protiskluzový vzorek) a nepraskají. A když se nějaká dlaždice poškodí, je možné ji vyměnit samostatně.

Podobně jako u běžné dlažby i tady stačí koště a občas mop. Jediná nevýhoda spočívá v tom, že PVC dlažbu se nedoporučuje instalovat ven. Venkovní podmínky jí nesvědčí, změnila by barvu a objem.

Jaká podlaha do garáže je tedy nejlepší?

To záleží na každém konkrétním člověku. Někdo preferuje nízkou cenu, a tak zvolí nátěr. Jiný nedá dopustit na klasickou dlažbu a další, co se nebojí moderních inovací, sáhne po PVC dlažbě. Výhody i nevýhody jsme si představili a teď už záleží jen na vás, zda sháníte levné, či spíš dlouhodobé a spolehlivé řešení.