Podlaha do garáže: Na co myslet?

Garážová podlaha toho musí snést hodně. Na co se při jejím výběru zaměřit? A který materiál zvolit? Přečtěte si náš článek a vše se dozvíte.

Podlaha, která zvládne hodně

Garáž je zatěžkávací zkouška pro všechny typy podlah. Velkou neplechu dělají provozní kapaliny jako olej nebo palivo, které se chtě nechtě na podlahu dostanou. Potrápit vás můžou i kaluže vody od provozní vody z vašeho auta nebo vzlínající vlhkost a s ní spojená plíseň. Nesmíte zapomenout také na skvrny od pneumatik. K tomu všemu přidejte vaše občasné „kutilské“ chvilky a seznam „garážových hrozeb“ je na světě.

Co tedy chtít od garážové podlahy?

  • odolnost
  • snadnou údržbu
  • funkčnost

Beton jedině s nátěrem

Oblíbeným a častým řešením je betonová podlaha, která má ale spoustu nevýhod – není odolná proti rozpouštědlům a solím, kterým se v garáži nevyhnete. Působení provozních kapalin se tak časem projeví nejen na jejím vzhledu. Beton se začne drolit, kromě různých výmolů a děr vás nemile překvapí i zvýšená prašnost.

Betonovou podlahu můžete opatřit nátěrem, který betonový povrch zpevní. Jde o levnou, ale pracnou variantu. Ujistěte se, aby nátěr nebyl moc slabý, pod tíhou auta by mohl prasknout. Na údržbu stačí jen smeták a občasné vytření. Nevýhodou je, že vyteklých motorových kapalin se z nátěru jen tak nezbavíte.

Kvalitní dlažba ano, ale…

Dobrou, ale poměrně drahou variantou je zátěžová keramická dlažba. Dobře položená dlažba má spoustu výhod. Je odolná proti vodě i chemikáliím a její úklid je hračka. Nesprávně položená dlažba však může skončit katastrofou. Vzlínající vlhkost může způsobit plíseň, a dokonce i vzdouvání dlažby. Další nevýhodu špatně položené dlažby pocítíte hned, jak vám na podlahu spadne něco těžkého a dlaždice praskne.

PVC si v garáži poradí

O krok dále, než keramické dlažby jsou PVC dlažby, které odolají mechanické zátěži, chemickým látkám i povrchové vodě. Praktickou variantou je zámková dlažba Fortelock. Její údržba je jednoduchá a díky systému odvodných kanálků si poradí i se vzlínající vlhkostí. S plísní se tak můžete nadobro rozloučit.

Který typ dlažby Fortelock zvolit?

Do garáží vybírejte mezi Fortelock Industry, Light a Invisible. Zatímco Fortelock Light a Invisible jsou určené pro nejvyšší zátěž a skvěle obstojí v soukromých garážích, řada Industry zvládne i tu nejvyšší zátěž – vydrží vysoké bodové i dynamické zatížení. Uplatní se tedy nejen v soukromých garážích, ale i v parkovacích domech.

Ať už zvolíte do garáže kteroukoliv řadu, oceníte nejen voděodolnost a chemickou odolnost, ale jistě přijde vhod její protiskluzný povrch a schopnost tlumení zvuků. Údržba je jednoduchá. Provozní kapaliny nebo skvrny od kol jednoduše z dlažby setřete. Pokud náhodou podlahu otlučete, poškozený díl vyměníte za nový – ušetříte tak nemalou částku za opravy nebo celkovou rekonstrukci dlažby.

Ušetřete čas, práci i peníze

Před instalaci dlažby Fortelock podklad jen vyrovnejte a zameťte. Pokládka je jednoduchá. Ve většině případů nepotřebujete lepidlo – dlaždice do sebe zapadají jako puzzle. Ušetříte tak spoustu práce i financí a už za hodinu můžete mít hotovo. Vzhled dlažby můžete navíc přizpůsobit svým požadavkům. Nebaví vás už šedá klasika? Vyberte si až ze tří motivů a dvanácti barev.