Jaká podlaha je nejlepší do stáje?

 

Chystáte se rekonstruovat menší statek a přemýšlíte, jaká podlaha bude vhodná do koňské stáje? Možná to stejně jako spousta jiných drobných hospodářů děláte proto, že vám už dochází trpělivost s hliněnou, jílovou či pískovou podlahou. Pak jistě víte, že by bylo lepší povrch překrýt něčím, z čeho se v létě nebude prášit a do čeho kůň tak snadno neudělá díru, když se bude nudit. Jenže možností je několik a jak máte vybrat tu správnou?

V našem srovnání podlah vhodných pro dobytek se podíváme na několik nejčastěji používaných variant v různém cenovém rozpětí. V úvahu vezmeme především:

  • zdravotní nezávadnost,
  • pohodlnost pro zvířata,
  • snadnou údržbu,
  • možnost zajíždět do stodoly traktorem a jinými zemědělskými stroji.

Třeba nakonec zjistíte, že dáte do části stodoly jeden typ podlahy a na zbytek použijete něco jiného. I to je možné řešení. Kolikrát totiž není vůbec snadné rozhodnout, který materiál je vlastně celkově nejlepší.

Dřevo je s námi odnepaměti

Máte ve stáji na zemi dřevo? Dřevěná podlaha ke koním byla dříve podobně oblíbená jako hlína či jíl. Pořizovali si ji ovšem spíš majetnější statkáři a vyšší cena zůstává nevýhodou i v dnešních dobách.

Zdravotní nezávadnost: Dřevo je přírodní materiál, takže tady nehrozí žádné nebezpečí. Dejte však pozor na složení vrchních nátěrů či látky, kterými bude namořeno. Ty by mohly zdraví zvířat škodit.

Pohodlnost pro zvířata: Dřevěná podlaha je měkká, takže se na ní koňům dobře stojí i leží. Samozřejmě budete muset použít podestýlku, ale ne takovou vrstvu. Není potřeba ani speciální izolace podlah, samo dřevo izoluje od chladného podloží.

Snadná údržba: Moc snadná bohužel není. Dřevo nemá rádo vodu, mohlo by hnít a plesnivět. V mezerách (například mezi prkny) se udržuje špína a zbytky krmiva, což přitahuje hlodavce. Také do sebe postupem času nasákne moč.

Zemědělské stroje: Aby podlaha do stáje vydržela vysokou zátěž, musíte sáhnout po tvrdém dřevu (např. dubovém) a použít tlustá prkna. Pak není problém.

Dnes se dřevo do stájí používá například v podobě prkenné podlahy, dřevěných špalků či dlaždic. Vypadá moc pěkně, avšak vzhledem k hnití a nasáknutí moči je potřeba ho udržovat suché. A to není úplně snadná záležitost.

stáj pro dobytek

Beton je asi nejčastějším řešením

Jestli jste už dělali průzkum, jakou podlahu má konírna nejčastěji, nejspíš jste došli k závěru, že nejpoužívanějším materiálem je beton. Někdy se využívá betonová dlažba, ale daleko častější je litý beton. Pamatujte však, že by nikdy neměl být hladký, aby neklouzal. Vždy je dobré vyrobit na povrchu nějaký vzorek – stačí „zamést“ beton před zaschnutím koštětem, abyste na něm vyrobili rýhy. Doporučuje se také podlahu vyspádovat, aby mohla odtékat voda.

Zdravotní nezávadnost: Betonová podlaha může škodit koňským kopytům. Je hodně tvrdá, a tak snadno dojde k otlakům, odřeninám a kopyto se opotřebovává. Pomoci vám v tomto případě může gumová dlažba, kterou dáte do boxů. Využít můžete i gumové rohože, které se prostě položí na hotový betonový podklad.

Pohodlnost pro zvířata: Jak již bylo řečeno, beton je hodně tvrdý. Také rád vlhne a je chladný, takže počítejte s pořádnou vrstvou podestýlky.

Snadná údržba: Vystačíte si i s obyčejným koštětem. Problémem budou jen rýhy. Jsou výborné, aby podlaha neklouzala, ale drží se v nich špína a zbytky krmiva. Nicméně na rozdíl od dřeva hlodavci betonové podlaze neuškodí.

Zemědělské stroje: S nosností problém nebude, betonové podlahy jsou dimenzované na vysokou zátěž. Jediné, co by mohlo škodit, jsou skvrny od oleje, který kape ze zemědělských strojů. Ty z betonu tak snadno nevyčistíte.

Rozumným kompromisem je beton se vzorkem v místech, kde koně chodí. V boxech nechte klidně hladký povrch a přidejte gumovou podložku, aby povrch tolik nestudil.

staj-pouziti-fortelock

PVC dlažba představuje moderní možnost

PVC dlažba je poměrně novinkou, avšak díky svým univerzálním vlastnostem se využívá i jako podlaha na statek. Je měkká, snadná na údržbu a vydrží i velkou zátěž. Běžně se používá v garážích, průmyslové výrobě i v domácnostech, tak proč ne ve stájích?

Zdravotní nezávadnost: PVC dlažba Fortelock Industry je zcela zdravotně nezávadná, neobsahuje žádné nebezpečné látky, které by se uvolňovaly do ovzduší a škodily zvířatům.

Pohodlnost pro zvířata: Působí jako tepelný izolant, a tak je pro koně mnohem příjemnější než například beton. Na dlaždicích je už přichystaný vzorek, díky čemuž to zvířatům při pohybu nebude podkluzovat.

Snadná údržba: Bohatě si vystačíte s koštětem, jednou za čas je dobré podlahu umýt vodou a saponátem. Na rozdíl od betonu z ní smyjete i olej či chemikálie a ve srovnání se dřevem do sebe nenasákavá nepříjemné pachy.

Zemědělské stroje: Dlaždice jsou silné 7 – 8 mm a výborně odolávají vysokému zatížení i nárazům. Jak již bylo řečeno, jsou protiskluzové, což zajišťuje lepší ovladatelnost vozidla.

Jestliže se nebojíte moderních technologií, není důvod nezkusit PVC dlažbu. Překvapí vás také snadnou pokládkou a dlouhou životností. I po deseti letech bude vypadat pořád stejně, což se o dřevu a betonu rozhodně říci nedá.

Nemůžete se rozhodnout? Možná bude nejlepší to, co jsme říkali na začátku – zkombinujte víc možností. Co třeba použít beton a do boxů koňům dát PVC dlažbu? Nezapomeňte však na to, že koně potřebují hlavně dostatek podestýlky, kterou žádná podlahová krytina nenahradí. Je měkká a teplá a také zachycuje moč a trus. Nemyslete jen na finance a vlastní prospěch, každý správný hospodář se o svá zvířata stará s láskou, i když to něco stojí.